Rewitalizacja w mieście i gminie Polanów. Pierwsze spotkania z mieszkańcami

Serdecznie zapraszamy mieszkańców oraz inne osoby zainteresowane procesem rewitalizacji na pierwsze spotkania informacyjne dotyczące opracowania Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Miasta i Gminy Polanów na lata 2017-2023.
Spotkania odbędą się:
- w Polanowie w dniu 29 maja (poniedziałek) godz. 17.00 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Polanów,
- w Chociminie w dniu 30 maja (wtorek) godzina 17.00 w świetlicy wiejskiej,
- w Cetuniu w dniu 30 maja (wtorek) godzina 19.15 w świetlicy DPS Cetuń,
- w Nacławiu w dniu 31 maja (środa) godzina 17.00 w świetlicy wiejskiej,
- w Rzeczycy Wielkiej w dniu 31 maja (środa) godzina 19.15 w świetlicy wiejskiej.
Rewitalizacja jest stosunkowo nowym podejściem w modelowaniu rozwoju-społeczno gospodarczego. Rolą Gminy Polanów jest koordynacja i odpowiednie zaprogramowanie procesu rewitalizacji, ale procesu rewitalizacji nie prowadzi wyłącznie gmina - biorą w niej udział przede wszystkim interesariusze, którym są mieszkańcy, podmioty publiczne, prywatne, pozarządowe. I to ich zaangażowanie jest kluczowe dla powodzenia procesu rewitalizacji.


Rewitalizacja to kompleksowy proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych. Aby obszar został uznany za zdegradowany muszą występować na nim utrwalone i skumulowane problemy społeczne, takie jak: bezrobocie, ubóstwo, przestępczość, niski poziom edukacji lub kapitału społecznego, niewystarczający poziom uczestnictwa w życiu publicznym i kulturalnym, erozja więzi społecznych. Niekorzystnym zjawiskom społecznym towarzyszy zwykle stagnacja gospodarcza spowodowana niskim stopniem przedsiębiorczości, zanieczyszczenie środowiska naturalnego, zły stan techniczny infrastruktury lub braki w infrastrukturze.
Podstawą wszystkich działań rewitalizacyjnych jest odpowiedź na problemy społeczne a celem rewitalizacji jest doprowadzenie do ożywienia, poprawy funkcjonalności, estetyki, wygody użytkowania i jakości życia mieszkańców oraz odtworzenie więzi społecznych w rewitalizowanym obszarze.
Rewitalizacja zakłada zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, co oznacza, że oprócz realizacji inwestycji, które są środkiem do celu, rewitalizacji poddawana jest społeczność zamieszkująca dany obszar.
Rewitalizację prowadzi się w oparciu o Lokalny lub Gminny Program Rewitalizacji.
Rewitalizacja musi mieć partycypacyjny charakter. Polega on na tym, że proces programuje się, prowadzi i ocenia przy aktywnym udziale interesariuszy. Służą temu konsultacje społeczne i spotkania z interesariuszami.
Istnieje szereg ograniczeń w wyborze obszarów do rewitalizacji. Gmina nie może swobodnie decydować, które obszary chce rewitalizować a których nie. Rewitalizacji mogą być poddane wyłącznie obszary, które są zdiagnozowane jako zdegradowane. Diagnoza opiera się na pogłębionej analizie danych statystycznych, spotkaniach z mieszkańcami i opiniach ekspertów. Z analizy danych statystycznych dla całej Gminy Polanów i wszystkich ulic miasta Polanowa wynika, że zdegradowanymi obszarami na terenie Gminy Polanów są miejscowości: Chocimino, Cetuń, Nacław, Rzeczyca Wielka oraz centrum Polanowa.
Działania rewitalizacyjne muszą być skoncentrowane terytorialnie i dotyczyć wybranego, niewielkiego obszaru gminy. Obszar rewitalizacji nie może być większy niż 20% powierzchni gminy oraz zamieszkały przez więcej niż 30% liczby mieszkańców gminy.
Po wyznaczeniu obszarów zdegradowanych w miesiącach czerwiec - lipiec 2017r. odbędą się badania społeczne, eventy animacyjne i warsztaty na których zostanie wspólnie z interesariuszami wypracowana koncepcja działań rewitalizacyjnych dla poszczególnych miejscowości.
Opracowanie Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Miasta i Gminy Polanów na lata 2017-2023 jest realizowane w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej - Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 w kwocie 63.900 zł. Szacowana wartość całego projektu wynosi 71.000 zł. Celem projektu jest zaplanowanie procesu rewitalizacji zdegradowanych miejscowości na terenie Gminy Polanów a planowanym do osiągnięcia efektem jest kompleksowe rozwiązanie problemów społecznych, funkcjonalno-przestrzennych i infrastrukturalnych na obszarach poddawanych rewitalizacji.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniach.

2017-05-25 00:00:00